29.12.2016- Psikoloji Bölümü “Çocuklar Geleceğimizdir Dokunmayın” Konferansı

29.12.2016- Psikoloji Bölümü “Çocuklar Geleceğimizdir Dokunmayın” Konferansı

Psikoloji Bölümünden bir grup öğrenci, uzun zamandır yaptıkları araştırmaları ve topladıkları verileri düzenledikleri konferans ile üniversite öğrencileri ve öğretim elemanlarının olduğu bir gruba paylaştı. Prof.Dr.Mutasım SÜNGÜN Konferans Salonu’nda düzenlenen “Çocuklar Geleceğimizdir Dokunmayın” isimli konferansın açılış konuşmasını Psikoloji Bölümü Öğr.Gör.Feride Aksoy yaptı. Aksoy, “Psikologlar, doktorlar, eğitimciler, sağlık bilimcileri, insanla uğraşan herkes bilir ki çocukluk dünyaya açılan penceredir. Her yönden sağlıklı çocukluk geçiren bireyler daha üretken, sevecen, toplumsal ve bireysel sorumluluklarını yerine getiren yetişkin olurlar. Bu kadar önemli olan çocukluktaki istismar olayını arkadaşlarımız gündeme getirdiği için onlara bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi

                      

Psikoloji Bölümü öğrencilerinden Seda Başgöze programın sunuculuğunu yaparken, Oğulcan Uzuner, Gülden Genç ve Nagehan Gürbüz sunumlarını gerçekleştirdiler.

Oğulcan Uzuner fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel olarak istismar çeşitlerini anlatırken; Nagehan Gürbüz ayrıntılı olarak cinsel istismara, istismarcının özelliklerine ve istismarın çocuk üzerindeki etkilerine değindi. Gülden Genç ise istismarı önlemek için öneriler sundu.

 

 

    

Öğrencilerinin etkili sunumlarının ardından, MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden Psk. Dnş. Süleyman Sirer, Çocuk Koruma ve İzleme Merkezi ve çocuk istismarı ihbar sürecini anlattı.

Daha sonra söz alan Av. Berrak Pınar Alioğlu ise, çocuk istismar dava süreçlerindeki zorluklardan bahsetti. “Çocuğunuzu verdiğiniz ilkokul öğretmeninin daha önce hiç çocuk pornografisi izlemediğine ne kadar emin olabilirsiniz?” diye sorarak, çocuk istismar suçunda bulunan; ama sınırın altında kaldığı için adli siciline işlenmeyenlerin büyük bir problem teşkil ettiğini belirtti. Bu kişilerin kesinlikle sicil kaydının tutulması ve çocuklara yakın olabileceği meslek gruplarına alınmamasıyla ilgili yasal düzenlemelerde bulunulmasının gerekliliğini vurguladı.

Öğrenci ve öğretim elemanlarının yoğun katılımının olduğu konferans çıkışında, Psikoloji Bölümü’ne ait anı defterine duygu ve düşünceler paylaşıldı.